Έκθεση – παρουσίαση έργων Τεχνολογίας 2018

Την Τετάρτη 30 Μαΐου 2018 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα Τεχνολογίας του 11ου Γυμνασίου Ιωαννίνων η έκθεση των ατομικών και ομαδικών έργων που κατασκεύασαν οι μαθητές της Α και Β Γυμνασίου αντίστοιχα, στα πλαίσια του μαθήματος.

Οι μαθητές της Α τάξης εφαρμόζοντας τη μέθοδο της Ατομικής  Εργασίας, είχαν τη δυνατότητα να έρθουν σε επαφή με τεχνολογικά θέματα μέσω μιας σειράς ενεργειών που σχετίζονται με θεωρητική μελέτη / πραγματοποίηση κατασκευής (ομοίωμα τεχνολογικού αντικειμένου) με χρήση απλών υλικών / συγγραφή και παρουσίαση γραπτής εργασίας για το θέμα με το οποίο ασχολήθηκαν.

Οι μαθητές της Β τάξης εφαρμόζοντας τη μέθοδο της Ομαδικής Εργασίας μελέτησαν μέσα από ένα ¨παιχνίδι ρόλων¨ τη λειτουργία των σύγχρονων παραγωγικών μονάδων και δουλεύοντας ομαδικά, χρησιμοποιώντας διάφορα υλικά και μηχανισμούς, κατασκεύασαν μακέτες παραγωγικών μονάδων (Βιομηχανιών), διαγράμματα παραγωγικών διαδικασιών και αφίσες των παραγόμενων προϊόντων.