Όλα τα άρθρα του/της admin

Έκθεση – παρουσίαση έργων Τεχνολογίας 2018

Την Τετάρτη 30 Μαΐου 2018 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα Τεχνολογίας του 11ου Γυμνασίου Ιωαννίνων η έκθεση των ατομικών και ομαδικών έργων που κατασκεύασαν οι μαθητές της Α και Β Γυμνασίου αντίστοιχα, στα πλαίσια του μαθήματος.

Οι μαθητές της Α τάξης εφαρμόζοντας τη μέθοδο της Ατομικής  Εργασίας, είχαν τη δυνατότητα να έρθουν σε επαφή με τεχνολογικά θέματα μέσω μιας σειράς ενεργειών που σχετίζονται με θεωρητική μελέτη / πραγματοποίηση κατασκευής (ομοίωμα τεχνολογικού αντικειμένου) με χρήση απλών υλικών / συγγραφή και παρουσίαση γραπτής εργασίας για το θέμα με το οποίο ασχολήθηκαν.

Οι μαθητές της Β τάξης εφαρμόζοντας τη μέθοδο της Ομαδικής Εργασίας μελέτησαν μέσα από ένα ¨παιχνίδι ρόλων¨ τη λειτουργία των σύγχρονων παραγωγικών μονάδων και δουλεύοντας ομαδικά, χρησιμοποιώντας διάφορα υλικά και μηχανισμούς, κατασκεύασαν μακέτες παραγωγικών μονάδων (Βιομηχανιών), διαγράμματα παραγωγικών διαδικασιών και αφίσες των παραγόμενων προϊόντων.

Επίσκεψη στην έκθεση με τίτλο «Ο ρόλος της Εβραϊκής Κοινότητας στον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο»

Φωτογραφίες από την επίσκεψη μαθητών του 11ου Γυμνασίου Ιωαννίνων στην έκθεση με τίτλο «Ο ρόλος της Εβραϊκής Κοινότητας στον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο»

Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων

Αξιολόγηση προσφορών ταξιδιωτικών γραφείων για την εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών/τριών του 11ου Γυμνασίου Ιωαννίνων στη Βουλή των Ελλήνων.

Ενισχυτική διδασκαλία – Δήλωση μαθημάτων

Για το σχολικό έτος 2017-2018 η Ενισχυτική Διδασκαλία μαθητών
Γυμνασίου περιλαμβάνει τα μαθήματα: Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Αρχαία Ελληνική
Γλώσσα και Γραμματεία, Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Αγγλικά.

Αίτηση-δήλωση μαθημάτων 2017-2018

Έκθεση – παρουσίαση έργων Τεχνολογίας 2017

Την Δευτέρα 29 Μαΐου 2017 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα Τεχνολογίας του 11ου Γυμνασίου Ιωαννίνων η έκθεση των ατομικών και ομαδικών έργων που κατασκεύασαν οι μαθητές της Α και Β Γυμνασίου αντίστοιχα, στα πλαίσια του μαθήματος .

1H Μαθητιάδα Ηπείρου 2017

Το 11ο Γυμνάσιο των Ιωαννίνων συμμετείχε με 17 μαθητές και μαθήτριες ? αθλητές και αθλήτριες στην 1η Μαθητιάδα Ηπείρου 2017.

mathitiada  Συγχαίρουμε τους μαθητές και τις μαθήτριες του Σχολείου μας για την συμμετοχή τους και για τις διακρίσεις που κατάφεραν να πετύχουν.

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ/ΟΥΣΕΣ ΑΘΛΗΜΑ ΔΙΑΚΡΙΣΗ
Γκόγκος Ελευθέριος Τραμπολίνο Αγοριών Χρυσό Μετάλλιο
Ασκήσεις Εδάφους Αγοριών Χρυσό Μετάλλιο
Τζιόρα Τατιανή Τοξοβολία Κοριτσιών Ατομικό Αργυρό Μετάλλιο